BHI_Awards & Achievements_banner

Our awards and achievements

Box Hill Institute is proud of our students and teams for their many prestigious awards and achievements. Presented by industry bodies and governments, these awards recognise the quality and relevance of our programs and teaching.

We also recognise recognise students who have achieved outstanding results in their study while demonstrating leadership potential. See our Student of the Year Awards.

 

Our students’ industry and government awards

Each year, we encourage and support our students to enter awards run by industry bodies and governments. These awards are highly regarded by employers, and improve employment and career prospects for our finalists and winners.

Ryan Cosentino 2016 World Skills National Championship – Gold Medal in Culinary Winner
Aibinuomo (Hybee) Iyiade International Student of the Year – Vocational Education & Training (VET) Winner
Marlon Young-Healy 2015 Victorian Training Awards – Community Choice Award Winner
Marlon Young-Healy 2015 Victorian Training Awards – Apprentice of the Year Finalist
Aibinuomo (Hybee) Iyiade International Student of the Year – Vocational Education & Training (VET) Finalist

The Australian Furniture Industry Awards – The Best of Best Award
Recipient: Jonathan Bird
Teaching Centre: Building and Furniture Studies

The Australian Furniture Industry Awards – Occasional Entertainment Cinema Bespoke/Custom Award
Recipient: Christian Cole Furniture
Teaching Centre: Building and Furniture Studies

The Australian Furniture Industry Awards – National Furnishing Industry Training Award
Recipient: Nicholas Rose
Teaching Centre: Building and Furniture Studies

Telstra Chief Information Security Officer Award
Recipient: Jack Chisholm & Ibby Hyssoli
Teaching Centre: Information and Communication Technology

WorldSkills Australia National Refrigeration Competition – Finalist
Recipient: Jordan Wallworth

2013 International Student of the Year (Higher Education) – Winner
Huong Dang Thi

2013 Premier’s Award – International Student of the Year – Winner
Huong Dang Thi

2013 Building Design Awards – Building Designers Association of Victoria – Student Grant
Callan Green

Vocational Student of the Year finalist in the Victorian Training Awards – Finalist
Iris Radovic

2013 WorldSkills Regional Competition for Carpentry – Silver

2013 WorldSkills Regional Competition for Refrigeration – Gold, Silver &
Bronze

2013 WorldSkills Regional Competition for Automotive – Gold & Silver

2013 Fashion Awards Australia – Best New Emerging Designer – Winner

2013 Fashion Awards Australia (Racewear) – Winner
Frank Bonacci

2013 Southern Cross Packaging Awards (Tinplate Section) – Bronze Award
Rachael Brooks

2013 Learn Local Awards – Outstanding Pre-accredited Learner – Finalist
John Woods

2012 Victorian Training Awards – Finalist
Recipient: Michael Bruns
Teaching Centre: Electrical and Refrigeration Trades

Melbourne International Flower Show – Silver medal winner for best floral installation
Recipient: Box Hill Institute
Teaching Centre: Hair, Beauty and Floristry

National World Skills Competition, Floristry Category – Gold Medal Winner
Recipient: Dane Robinson
Teaching Centre: Hair, Beauty and Floristry

The Les Toques Blanches Award of Excellence Culinary Competition – Best First Year Apprentice
Recipient: Kristee Muddyman
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

The Les Toques Blanches Award of Excellence Culinary Competition – Bronze Medal
Recipient: Sarah Kaler
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

IKEA Design Award Competition – 6 Student Finalists
Teaching Centre: Creative Industries

Design Institute of Australia’s Graduate of the Year Awards – Interior Design and Decoration Category (Second Place)
Recipient: Sean Oldfield
Teaching Centre: Creative Industries

Australian Fashion awards (TAFE section) – Race Wear Category (Winner)
Recipient: Frank Bonacci
Teaching Centre: Creative Industries

Australian Fashion Awards (TAFE Section) – Sustainability Category (Winner)
Recipient: Ashleigh Moffatt
Teaching Centre: Creative Industries

Australian Fashion awards (TAFE Section) – Race Wear Category (Third Place)
Recipient: Lisa Adams
Teaching Centre: Creative Industries

Diana Ferrari Little Black Dress Competition (Winner)
Recipient: Cathy Nguyen
Teaching Centre: Creative Industries

National Electrical Contractors Association (NECA) – Apprentice of the Year Awards, Electrical Apprentice of the Year for Domestic/Commercial Award
Recipient: Roland Hill
Teaching Centre: Electrical and Refrigeration Trades

Premier Awards – ANZLAA Student Award, Animal Technology
Recipient: Equine VETiS Students
Teaching Centre: Biotechnology and Animal Sciences

National Campus Band Competition (Second Place)
Recipient: ‘Language of the Birds’
Teaching Centre: Creative Industries

Box Hill Institute and Rotary Club of Box Hill 2012 Vocational Student of the Year
Recipient: Julian Murphy
Teaching Centre: Business Programs

Rotary Club of Box Hill 2012 Apprentice of the Year
Recipient: Joshua Whiting
Teaching Centre: Electrical and Refrigeration Trades

Rotary Club of Box Hill Achievement Award
Recipient: Donna Tomlinson
Teaching Centre: Business Programs

Alan Broadhead Apprentice of the Year Awards (First Year Category)
Recipient: Elise O’Neill
Teaching Centre: Hair, Beauty and Floristry

Alan Broadhead Apprentice of the Year Awards (Second Year Category)
Recipient: Jessica Sutherland
Teaching Centre: Hair, Beauty and Floristry

2012 Pathways/VET in Schools Award (Inaugural Award)
Recipient: Chloe Barr
Teaching Centre: Health and Community Services

Vietnamese National Barista Championship Competition (Fourth Place)
Recipient: Nguyen Van Hue
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

Salon Culinaire (Fiji) – 25 Patisserie and Cookery Awards
Recipient: Numerous APTC Students
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

2011 Apprentice Of The Year – 1st Year
Recipient: Courtney Gray
Teaching Centre: Hair, Beauty and Floristry

2011 apprentice Of The Year – 2nd Year
Recipient: Lucy Anderson
Teaching Centre: Hair, Beauty and Floristry

2011 Apprentice Of The Year
Recipient: Michael Bruns
Teaching Centre: Electrical and Refrigeration Trades

2011 Vocational Student Of The Year
Recipient: Hailey McKenzie
Teaching Centre: Creative Industries

2011 Rotary Club of Box Hill Achievement Award
Recipient: Debbie Andrews
Teaching Centre: Biotechnology and Animal Sciences

2011 CEO Encouragement Award
Recipient: Carina Cerni
Teaching Centre: Student Support Services

2011 Trainee Student Of The Year
Recipient: Haylee Jones
Teaching Centre: Biotechnology and Animal Sciences

Enterprising Graduate of the Year
Recipient: Frank Camorra
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

HBIA Industry Awards – 1st Place
Recipient: Renate Anderson
Teaching Centre: Hair, Beauty and Floristry

HBIA Industry Awards – 1st Place
Recipient: Liliana Agrella
Teaching Centre: Hair, Beauty and Floristry

HBIA Industry Awards – Highly Commended
Recipient: Lisa Ellery
Teaching Centre: Hair, Beauty and Floristry

VCAL Awards 2011 – Outstanding Individual Achievement
Recipient: Phillip Behan

VCAL Awards 2011 – Outstanding Individual Achievement
Recipient: Adam Powell
Teaching Centre: Vocational Access and Education

2011 Rotary Club of Box Hill Trainee of the Year
Recipient: Haylee Jones
Teaching Centre: Biotechnology and Animal Sciences

Outstanding Individual Achievement
Recipient: Troy McClelland

Outstanding Individual Achievement
Recipient: Lachlan White

State Campus Bands First Prize
Recipient: ‘Language of the Birds’

Best Third Year Apprentice
Recipient: Edward Meeks
Teaching Centre: Building and Furniture Studies

Best Picture Framing Apprentice
Recipient: Rueben Rich
Teaching Centre: Building and Furniture Studies

Dayware Section – First Prize
Recipient: Catherine Saliba
Teaching Centre: Creative Industries

Hair, Beauty and Floristry – Gold
Recipient: Alexandra Vasiliadis
Teaching Centre: Hair, Beauty and Floristry

Hair, Beauty and Floristry – Gold
Recipient: Dayne Robinson
Teaching Centre: Hair, Beauty and Floristry

Hair, Beauty and Floristry – Silver
Recipient: Cyra Rees
Teaching Centre: Hair, Beauty and Floristry

Best Apprentice
Recipient: Natalie Plain
Teaching Centre: Information and Communication Technology

Runner Up, Best Apprentice
Recipient: Michael Bruns
Teaching Centre: Electrical and Refrigeration Trades

Advanced Competition, Second Prize
Recipient: Naomi Rawlins
Teaching Centre: Hair, Beauty and Floristry

Advanced Competition, Third Prize
Recipient: Leanne Madafferi
Teaching Centre: Hair, Beauty and Floristry

Victorian Young Ambassador Award
Recipient: Isabel Houghton

Victorian Young Ambassador Award
Recipient: Stuart Archibald

Graham Taylor Apprenticeship Award
Recipient: Kevin Smith
Teaching Centre: Electrical and Refrigeration Trades

Bronze Medal
Recipient: Mathew Thompson
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

Gold Medal
Recipient: Ben Flores
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

Silver Medal
Recipient: Gian-Franco Doberti
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

Fourth Top Barista in Vietnam
Recipient: Pham Van Quyen
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

DIA Australasian Student Design Awards 2010 (Interior Decoration Category)
Recipient: Jenny Bleechmore
Teaching Centre: Creative Industries

Fonterra Foodservices Restaurant Challenge Award – Bronze Medal
Recipient: Robert Franklin
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

Fonterra Foodservices Restaurant Challenge Award – Bronze Medal
Recipient: Kate Ager
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

Fonterra Foodservices Restaurant Challenge Award – Bronze Medal
Recipient: Caitlin Grace Wohlgehagan
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

Fonterra Foodservices Restaurant Challenge Award – Silver Medal
Recipient: Kara Bobbera
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

Fonterra Foodservices Restaurant Challenge Award – Silver Medal
Recipient: Tharindu Manikku Acharige
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

Fonterra Foodservices Restaurant Challenge Award – Silver Medal
Recipient: Mazin Ataya
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

Fonterra Foodservices Restaurant Challenge Award – Silver Medal
Recipient: Julian Byrne
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

International Swarovski Enlighten Competition Paris – Second Prize
Recipient: Puneet Jodhka
Teaching Centre: Creative Industries

2010 Vocational Student of the Year
Recipient: Emma Roberts
Teaching Centre: Vocational Access and Education

Sustainability Scholarship
Recipient: Kris Lynch
Teaching Centre: Creative Industries

City of Whitehorse Scholarship
Recipient: Melissa Klepner

CMA – Forestworks Training award 2010 (free standing furniture)
Recipient: Serge Shevchenko
Teaching Centre: Building and Furniture Studies

Finalist, Victorian Apprentice of the Year
Recipient: Justin Taylor
Teaching Centre: Electrical and Refrigeration Trades

Finalist, Victorian apprentice of the Year
Recipient: Matthew Beavis
Teaching Centre: Automotive, Transport and Engineering

Les Toques Blanche Award of Excellence
Recipient: Federico Rodriguez
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

2010 Concours Des Jeunes Commis Rotisseurs Competition
Recipient: Lorcan Shin Yew Kan

Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies
Bronze Medal for 2010 National World Skills Competition
Recipient: Lorcan Shin Ywe Kan

Bronze Medal for 2010 Victorian TAFE Barista Championship
Recipient: Brett Rose
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

2010 Best New Talent Port Fairy Folk Festival
Recipient: Michelle Meehan
Teaching Centre: Creative Industries

2010 Embroiderers Guild of Victoria – Hester Hopkins Award
Recipient: Penny De Vries
Teaching Centre: Creative Industries

2010 Sussan’s Design Project Award
Recipient: Shana Spiegel, Emma Conos, Elizabeth Hughes
Teaching Centre: Creative Industries

2010 City of Whitehorse – Discarded Recycled Arts Competition
Recipient: Marieke Treloar
Teaching Centre: Creative Industries

2010 Southern Cross Package Design Awards
Recipient: Sarah Godenzi and Luke Wilson
Teaching Centre: Creative Industries

2010 Handbury Wool Competition – 3rd Place – Suit Section
Recipient: Emma Conos
Teaching Centre: Creative Industries

2010 Australian Fashion Awards – Awarded in four categories
Recipient: Cathy Nguyen, Hou Sholu Hua (Kathy), Georgie Warner and April Jokaklian
Teaching Centre: Creative Industries

3AW Momentum Small Business Success Award Winner
Recipient: Previous NEIS student Meryll wWlliams
Teaching Centre: Management and Small Business

2010 Graduating Student of the Year – Early Childhood Australia
Recipient: Glenda Deslands
Teaching Centre: Health and Community Services

2010 Monash University and Australian Regenerative Medicine Institute Award for High Acheivement
Recipient: Ellen Brown
Teaching Centre: Biotechnology and Animal Sciences

2010 Premiers Award for Excellence in VCE
Recipient: Anna Johnson (Equine Studies), Rebecca Powers (Equine Studies) and Emma Bence (Equine Studies)
Teaching Centre: Vocational Access and Education

Equine Industry Award for Outstanding Achievement
Recipient: Paul Fiddian
Teaching Centre: Business Programs

2010 Australian & New Zealand Laboratory Animal Association Award for Outstanding Achievement in Animal Technology
Recipient: Elizabeth Nicoll
Teaching Centre: Biotechnology and Animal Sciences

PIAA Award for Outstanding Achievement in Companion Animal Services
Recipient: Leah Crowe
Teaching Centre: Biotechnology and Animal Sciences

Box Hill Institute 2010 Apprentice of the Year: Winner
Recipient: Matthew Beavis
Teaching Centre: Automotive, Transport and Engineering

External awards for Box Hill Institute

Australian Training Awards Large Training Provider of the Year Winner
Victorian Training Awards Victorian Large Training Provider of the Year Winner
LearnX Impact Awards Best eLearning Design: Video Winner
LearnX Impact Awards Best Learning Project: Induction Finalist
Benchmarking Leadership and Advancement of Standards for Sessional Teaching (BLASST) 

National Good Practice Awards

Support for Sessional Academic Staff

Finalist
Victorian Training Awards Victorian Apprentice of the Year Award Finalist/Winner of People’s Choice Award
Victorian Training Awards Victorian Large Training Provider of the Year Finalist
Victorian Training Awards Victorian Industry Collaboration of the Year Finalist
Victorian Training Awards Victorian Community Training Provider of the Year (CAE) Victorian Community Training Provider of the Year (CAE)
Australian Training Awards Large Training Provider of the Year Award Finalist
Whitehorse Excellence in Business Awards 2015 Large business Finalist
E-learning Industry Association Excellence Awards 2015 Achievement Award Finalist
E-learning Industry Association Excellence Awards 2015 VET Sector Award Finalist/Honourable Mention
Victorian International Education Awards International Student of the Year – Vocational Education & Training (VET) Winner
Victorian International Education Awards Excellence in International Education – TAFE Winner
CIBSE Building Performance Awards 2016 Building Performance Training Programme Award Finalist

Victorian Learn Local Awards – Innovation in Digital Literacy – Business Basics for Women program
Winner: Box Hill Institute

International Training Provider of the Year
Winner: Box Hill Institute

Industry Excellence Award – VET Sector eLearning for the Teacher Dashboards
First: BeLS
Teaching Centre: Blended eLearning Solutions

eLearning Team of the Year
First: BeLS
Teaching Centre: Blended eLearning Solutions

2012 Accredited eLearning Award
Winner: Mobility in Education – Hand Tools for Hand Devices
Teaching Centre: Blended eLearning Solutions

Victorian Large State Training Provider of the Year
Winner: Box Hill Institute

2012 Victorian Certificate of Applied Learning (VCAL) Achievement Awards – VCAL Student Achievement Award – Intermediate – Team. Achievement (VCAL Building Students, Charlton Community Project)
Winner: Box Hill Institute

2012 Victorian Certificate of Applied Learning (VCAL) Achievement Awards – VCAL Partner Achievement Award – Workplace Learning (VCAL Peer Activity Leadership Program)
Winner: Box Hill Institute

Premier’s Sustainability Awards 2012 – Tertiary Education category
Winner: Box Hill Institute and Yarra Valley Water Training Partnership

2012 Learn Local Awards
Finalist: CAE’s Employabilit-e Project

2012 Learn Local Awards
Finalist: SPLICE– Succeed; Participate; Learn; Imagine; Create; Empower Program

Rotary Community Service Awards – Nominated for partnerships with community groups Alkira Community Services and the Special Olympics Organisation
Finalist: Box Hill Institute

Best Employer Award
Winner: Box Hill Institute

Victorian TAFE Barista Championship
Bronze: Brett Rose
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

Fonterra Foodservices Restaurant Challenge Award
Bronze and Silver Medals: Cookery team: Robert Franklin, Kate Ager and Caitlin Grace
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

ALSCO Front of House Competition
Silver: Front of House Service team: Kara Bobbera, Tharindu Manikku Acharige, Mazin Ataya and Julian Byrne
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

Victorian Australian Information Industry Association (AIIA) iAward: Sustainability and Green IT
Gold: Box Hill Institute

Victorian Australian Information Industry Association (AIIA) Award
First: Box Hill Institute – Category of “Sustainability and Green IT” for the development of the Vocational Graduate Certificate in ICT Sustainability.
Teaching Centre: Information and Communication Technology

2010 Victorian Training Initiative of the Year
Finalist: Box Hill Institute of TAFE – Virtual Hospital
Teaching Centre: Health and Community Services

Victorian VET Client Service/Support Excellence Award
Finalist: Box Hill Institute of TAFE
Teaching Centre: Vocational Access and Education

2010 eLearning Industry Excellence Award – Accredited eLearning (VET sector)
Runner up: Box Hill Institute of TAFE
Teaching Centre: Vocational Access and Education

Planning Excellence Awards for Planning Institute of Australia Commendation – Victoria Division
Box Hill Institute of TAFE (in partnership with Manningham Council)

2010 TAFE Hospitality Team Challenge
Silver Medal: Box Hill Institute
Teaching Centre: Hospitality and Tourism Studies

Victorian VET Client Service/Support Exellence Award
Finalist

Accredited eLearning (VET sector)
Winner: Box Hill Institute